MISTRZOWIE KINA HISZPAŃSKIEGO – OBRAS MAESTRAS

Kino Iluzjon, Warszawa I edycja: 1-5 grudnia 2018 / II edycja: 4-17 listopada 2019

W 2018 roku Fundacja AVA Arts wspólnie z Ambasadą Królestwa Hiszpanii w Polsce zorganizowała przegląd MISTRZOWIE KINA HISZPAŃSKIEGO – OBRAS MAESTRAS prezentujący arcydzieła kina hiszpańskiego, często mało znane lub niedostępne w Polsce. Duże zainteresowanie przeglądem i wysoka frekwencja skłoniło organizatorów do zaprezentowania w 2019 drugiej edycji. Mamy nadzieję, iż przegląd stanie się wydarzeniem cyklicznym i zagości na stałe w warszawskim kalendarzu kulturalnym.

 
cartel OBRAS I edicion.jpg

W programie pierwszej edycji znalazły się tytuły z dekady lat 50-tych oznaczającej przebudzenie hiszpańskiej filmografii po powojennym marazmie i narodziny tzw. nowego kina hiszpańskiego. Obok ikon i ówczesnych faworytow festiwalowych, jak Luis Buñuel (Viridiana) i Carlos Saura (Los golfos), można było obejrzeć obrazy kontrowersyjnego Luisa García Berlangi (Bienvenido Míster Marshall ) oraz tworzących w Hiszpanii reżyserów obcego pochodzenia, jak Marco Ferreri (El cochecito/Wózeczek)i Ladislao Vajda (Mi tio Jacinto). Roześmiana publicznosć podczas inauguracyjnej projekcji odrestaurowanej cyfrowo gorzkiej komedii Witamy Panie Marshall udowodniła uniwersalność humoru Berlangi. Wydarzeniem była również projekcja nieocenzurowanej wersji filmu Wózeczek Marco Ferreri, która znajdowała się w archiwum polskiej filmoteki i dopiero w 2018 została po raz pierwszy wyświetlona w Hiszpanii. Poza projekcjami zaprosiliśmy widzów na Brunch z Mistrzami, zorganizowany w Barze Studio w gmachu Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbyła się debata na temat cenzury w kinie hiszpańskim, w której wzięli udział zaproszeni goście - reżyser Kepa Sojo i producentka Sonia Pacios Alvarez.

Plakat: Aleksandra Jasionowska

OBRAS MAESTRAS 2019.jpg

Druga edycja cyklu, która odbyła się w listopadzie 2019, zabrała widzów w podróż po czterech dekadach historii hiszpańskiej kinematografii: od lat 30-tych i wczesnego dzieła Luisa Buñuela w nowej odsłonie (Złoty wiek po rekonstrukcji cyfrowej), po lata 60-te i wstrząsający obraz Luisa Garcia Berlangi pt. Kat. W programie znalazły się się też filmy prezentowane w Iluzjonie po raz pierwszy: Życie przed nami w reżyserii Fernanda Fernán Gomeza oraz Wieża siedmiu garbatych Edgara Neville’a. W debacie, która towarzyszyła przeglądowi wziął udział gość z Hiszpanii, Carlos Reviriego, krytyk filmowy i dyrektor programowy hiszpańskiej Filmoteki Narodowej, a ze strony polskiej – Kamila Żyto, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego, oraz dyrektor programowy FINA, Jan Topolski.

Plakat: Aleksandra Jasionowska